Futbolli Vendor

Gjysmëfinalja e Kupës: Prishtina – Drenica 3-0

Prishtinë, 2 qershor 2020 – Sot u zhvillua ndeshja e parë pas 8 marsit për shkak pandemisë. Në situatë surreale, pa prezencën e shikuesve dhe me masa të rrepta të sigurisë pandemike, u zhvillua ndeshja e parë e gjysmëfinales së Digitalb Kupës së Kosovës. Prishtina mposhti Drenicën me rezultat të pastër 3:0 (2:0).

Fitorja e prishtinasve ka mundur të jetë edhe më e thellë dhe sidomos pas shënimit të dy golave të Januzit që në pjesën e parë (29’, 44’), por po ashtu do të mund të ishte edhe krejtësisht ndryshe sikur Hyseni do të realizonte penalltinë (88’) për Drenicën. Në fund Korenica shënoi për rezultatin përfundimtar – 3:0 (90’).

Rezultat ideal para ndeshjes së kthimit dhe tani skuadra do të përqendrohet në ndeshjet kampionale duke filluara nga e diela e ardhshme kundër Ferizajt në kuadër të javës së 23-të.

Gjysmëfinalja e Digitalb Kupës së Kosovës

Prishtina – Drenica 3-0 (2-0)

Golat: Ahmed Januzi 29’, 44’, Meriton Korenica 90’

Pa shikues

Gjyqtarë: Genc Nuza (Pr), Fatlum Berisha (FK), Bujar Selimaj (Pz) – Mervan Bejtullahu (Gjl)

KV: Sh. Lushtaku, A. Mujkiç, E. Turku, A. Mustafa

Pozita jashtë lojës: Pri 4-0 Dre

Kornerët: Pri 4-5 Dre

Gjuajtjet totale: Pri 16-6 Dre

Gjuajtjet në portë: Pri 7-2 Dre

Prishtina (4-3-3): 12. Visar Bekaj – 2. Armend Thaqi /c/, 5. Diar Miftaraj, 28. Leotrim Bekteshi, 23. Leonit Abazi – 7. Lorik Boshnjaku (4. Tun Bardhoku), 20. Qendrim Zyba (10. Meriton Korenica – 57’), 6. Endrit Krasniqi – 11. Kreshnik Uka (15. Gauthier Mankenda – 74’), 77. Oto John (22. Labinot Ibrahimi – 90’+1), 27. Ahmed Januzi (9. Dhurim Zhuri – 90’+1). Zëvendësues: A. Muqiqi, A. Haliti. Kryetrajner: Armend Dallku.

Drenica: 1. Arion Ymeri – 88. Përparim Osmani, 4. Armin Mujkiç, 21. Edmond Turku, 17. Shkelzen Lushtaku /c/, 6. Arbios Thaçi (14. Argjent Mustafa – 34’), 8. Dijar Mustafa, 77. Qemail Elshani, 11. Genc Hamiti, 27. Hasan Hyseni. Kryetrajner: Gani Sejdiu.

Komenti:

Sot gjithçka ishte ndryshe e organizuar, me masa të rrepta e me disa rregulla tjera të lojës, si p.sh. u bënë 5 ndërrime nga Prishtina, e lejuar nga UEFA deri në fund të dhjetorit. Futbollistët ishin kohë të gjatë pa zhvilluar ndeshje e prishtinasit kishin pothuajse tre muaj pa shkelur barin e blertë natyral.

Sidomos Prishtina kënaqi n ë pjesën e parë, ndryshe kur u ndal në atë të dytën kur mysafirët bënë presion më të madh.

Por, në fund rezultati është tejet i favorshëm dhe për të kaluar tutje skuadra drenicase duhet të fitoj me mbi 4 gola epërsi.

Ndërsa sa i përket statistikave, duhet theksuar debutimin edhe të një talenti nga Shkolla e futbollit, sulmuesi që premton shumë, që do të bartë numrin 9-të, Dhurim Zhuri që ende nuk ia mbushur 18 vite.

Kurse Ahmed Januzi me dy golat e shënuar ka arritur në shifrën prej 10 golave sezonal (2 në Kupë), kurse Koenica tani udhëheq në Kupë me 3 gola (7 kampional). John ka arritur asistimin e parë sezonal, Thaqi të 7-në (2 për Kupë) dhe Mankenda me 6 (3 në Kupë).

Përndryshe gjatë 90-minutave skuadrën kanë përkrahur edhe “Plisat” nga pllatoja e pallatit të rinisë.

Minutë pas minute:

Vetëm pas njëzet sekondave lojë, Abazi harkon rrezikshëm nga e majta dhe qëllon pjesën e epërme të traversës.

7’ Januzi me top të mrekullueshëm e qet John para portës, por portieri shumë i mirë Ymeri ka lëshuar portën dhe largon topin në momentin e fundit.

10’ Abazi harkon nga e majta në të dytën, Zyba gjuan me kokë shumë pranë portës.

19’ Uka gjuan ballore, kap topin Ymeri.

21’ Kombinime të Boshnjakut e Januzit, në fund John gjuan drejt në portier.

22’ Gabon Lushtaku e Uka e pason Johnin e vetmuar me portier të cilin sërish nuk e mposhtë, gjuan drejt në të.

28’ Aksion i gjatë, Januzi e kthen për Krasniqin që gjuan ballore, jashtë.

29’ John nga e majta harkon ulët para portierit Ymeri e që topin nuk ia del të largoj Mujkiç dhe Ahmed Januzi i vetmuar shënon nga afërsia – 1:0.

42’ Boshnjaku i ndërpritet pasimi e Hyseni shënon gjuajtjen e parë, jashtë portës, për Drenicën.

44’ Superaksion, Uka e vazhdon djathtë te Thaqi e ky e kthen në qendër të zonës ku i pagabueshëm është Ahmed Januzi dhe shënon golin e dytë në ndeshje – 2:0.

49’ Hyseni nga brendësia e zonës gjuan jashtë.

67’ Kundërzbritje, Uka nga e majta harkon, John provon me kokë, por largë.

68’ Bekaj dëbon shkurt, Mëziu e shërben Hamitin nga e majta, gjuan rrezikshëm skaj pingules tjetër.

69’ Korenica fiton top e qet John-in me portier i cili sërish gjuan drejt në të, në ndjekje të topit Januzi ku nga shtylla e djathtë i bllokohet gjuajtja për këndore.

71’ Drenica sërish rrezikon pas këndores duke gjuajtur mbi kuadrat.

75’ Mëziu provon ballore, intervenon Bekaj.

75’ Edhe Elshani provon, Bekaj në vend.

79’ Aksion i mirë i Bardhokut që sot luajti si mesfushor, e shërben Mankenda-n djathtë e ky e kthen te Korenica jashtë zone gjuajtja e të cilit dëbohet nga portieri mysafir dhe sërish në vazhdim të aksionit Korenica e shënjestrën portën nga jashtëzona, por jashtë.

82’ Aksion i mrekullueshëm i Bardhokut, Abazi majtë, Januzi në qendër e ndal për Korenicën e ky e qet Thaqin krejtësisht me portier djathtë, gjuan fortë, por mbi portë.

84’ Krasniqi gjuan ndërprerjen dhe fërfëllon pjesën e epërme të traversës.

88’ Përparim Osmani harkon nga gjuajtja e lirë, Diar Miftarajt i bije topi në dorë dhe gjyqtari autoritativ Nuza gjykon në penallti.

88’ Hasan Hyseni nga pika e bardhë gjuan jashtë portës.

90’ Januzi bukur e shërben Mankendën djathtë e ky edhe më bukur harkon për Korenicën që me kokë e dërgon topin në rrjetë – 3:0.

90’+2 Korenica e shërben Mankendën majtë, portieri Ymeri e lëshon portën e Mankenda gjuan mbrapa shpinës së tij por merr harkore e del në anën tjetër të fushës. /Prishtinafc.com