Shqiptarët nëpër botë

Grasshoppers bëhet me trajner shqiptar

Grasshopper Club Cyrih po mbush pozitat e stërvitjes U18 dhe U16 me René van Eck dhe Ervin Gashi. Të dy do të marrin përsipër skuadrat për sezonin e ardhshëm.

René van Eck së fundmi ka punuar për skuadrën e Feyenoord Rotterdam. Më parë, ai ishte një ndihmës trajner në FC Cyrih dhe kryesues i trajnerit në FC Den Bosch, Alemannia Aachen, FC Carl Zeiss Jena, FC Thun dhe FC Luzern.

Si lojtar aktiv, 54-vjeçari holandez ishte nën kontratë për FC Luzern, Excelsior Rotterdam, FC Den Bosch, 1. FC Nürnberg, FC Winterthur dhe SC Kriens. René van Eck merr përsipër skuadrën U18 të Grasshopper Club Cyrih për sezonin 2020/2021.

Ervin Gashi do të jetë trajneri i ri i ekipit GC U16. 29-vjeçari ishte trajner i FC Solothurn U16, përcjell GazetaBlic.

Si lojtar, Gashi përfundoi një pjesë të madhe të niveleve të juniorëve në FC Thun dhe e bëri kërcimin në ekipin e parë nën trajnerin Murat Yakin.

GC shkruan se mirëpret ngrohtësisht René van Eck dhe Ervin Gashi në klub dhe u uron atyre të gjithë më të mirën dhe fatin e mirë.